Institusjoner
(→Viktige spørsmål:) |
(→Nyttige hjelpesider) |
||
| Linje 23: | Linje 23: | ||
* [[Langtidslagring av publikasjonen:]] | * [[Langtidslagring av publikasjonen:]] | ||
Hvordan bevarer vi publikasjonene for ettertiden? | Hvordan bevarer vi publikasjonene for ettertiden? | ||
| − | |||
| − | |||
| − | |||
| − | |||
| − | |||
Revisjonen fra 30. okt 2012 kl. 13:42
Denne siden er en ressursside for bibliotek og forskningsinstitusjoner som har etablert, eller som vurderer å etablere et åpent publiseringsarkiv.
I prosessen fra man begynner å tenke på å etablere et publiseringsarkiv til man har et velfungerende arkiv tilgjengelig vil det erfaringsmessig oppstå mange spørsmål. Og etter at arkivet er etablert vil det fortsatt være behov for hjelp og støtte. Denne siden er ment å fungere som en slik støtte. Problemstillinger kan variere fra hvordan engasjere vitenskapelige ansatte og administrasjonen, til hvordan man rent praktisk lagrer dokumenter og gjør disse tilgjengelig på nettet. Vi har på disse sidene samlet noen erfaringer fra universitet og høgskoler som har etablert institusjonsarkiver.
Viktige spørsmål:
Å etablere et publiseringsarkiv innebærer at institusjonen tar ansvar for å tilgjengeliggjøre, synliggjøre og bevare vitenskapelige publikasjoner utgitt av forskere og studenter ved institusjonen. Her er en gjennomgang av ulike spørsmål og tema vedrørende etablering og drift av åpne publiseringsarkiv:
Hva er poenget med å etablere et arkiv, når vi allerede gjør dette tilgjengelig via våre hjemmesider?
Hvordan kan vi stimulere til egenarkivering? Hvilken informasjon har forfatterne behov for?
Hvordan ivaretar vi copyright og hvordan sikrer vi oss at vi ikke bryter avtaler med tidsskrift? Hva slags avtaler er det behov for mellom forfatter og institusjon?
Hvilke filformater skal vi godkjenne? Finnes det programvare spesielt for publiseringsarkiv? Hvordan forholder vi oss til publikasjoner som forfatter eller institusjonen ønsker fjernet fra arkivet? Hvordan presenterer vi publikasjonene? Hvilke typer publikasjonen ønsker vi at forfatteren skal egenarkivere? Hvordan gjør vi publikasjonene mest mulig synlige på internett?
Hvordan bevarer vi publikasjonene for ettertiden?